سندروم سیندرلا اولین بار توسط کولت داولینگ (Coltte Dowling) در کتاب «سندروم سیندرلا: ترس پنهان زن ها از استقلال» به کار برده شد. نداشتن استقلال و وابستگی مال، عاطفی ، فیزیکی و … زنان به مردان از علایم سندروم سیندرلا تلقی می شود. آشنایی بیشتر با سیندرلا توسط آزمایشگاه فرداد.

این سندروم را همه به عنوان اسم یک انیمشین می شناسند در حالی که این سیندرلا می تواند یک سندروم خطرناک هم باشد.در سندروم سیندرلا بایستی به زنانی اشاره کرد که به دیگران وابسته اند و در هیچ موردی نمی توانند تنهایی تصمیم بگیرند. حالا ممکن است این زن ۲۰ ساله باشد یا ۶۰ ساله.

نحوه شکل گیری سندروم سیندرلا

به احتمال زیاد آهنگ  «Flawless» بیانسه را شنیده اید.

ما به دخترها یاد می دهیم که خودشان را آب کنند تا کوچک تر شوند!

به آنها می گوییم جاه طلب باشید، اما نه خیلی زیاد!

برای موفقیت تلاش کنید، اما زیاده روی نکنید، چون مردها خوش شان نمی آید!

دلایل زیادی در توصیف این مطلب که چگونه سندروم سیندرلا از دنیای غیرواقعی به دنیای واقعی راه یافته، وجود دارد. عده زیادی بر این باور هستند که این مساله ریشه در تربیت و پرورش دوران کودکی فرد دارد. پدر و مادرها، بچه ها را به خاطر کارهایی که انجام می دهند، دوست دارند نه آنچه که هستند.

در این حالت کودک پیوسته به دنبال واکنش و عکس العمل دیگران و نشانه هایی برای تایید شدن است. اصل قضیه از این نقطه شروع می شود که وقتی دختربچه ای گریه می کند، پدر و مادر سعی بر آرام کردن کودک دارند؛ ولی شاید در مورد پسربچه ها چنین نگرانی را نداشته باشند.

باور رایج و غلط جامعه این است که دخترها شکننده تر و ظریف تر از پسرها هستند. بر این اساس دخترها کمتر مورد تشویق و حمایت فیزیکی و کلامی قرار می گیرند. دوران بلوغ دوران حساس و حیاتی در رشد انسان ها است. در این دوران دختران کم کم به آنچه جامعه از آنها انتظار دارد، تبدیل می شوند و به بیشتر سوق به سوی سیندرلا شدن دارند.

به گفته ی نیویورک تایمز دخترها به شکلی نهفته به خاطر اینکه مایه ی آرامش و لذت مردها هستند، تشویق می شوند؛ و همین باعث تقویت سندروم سیندرلا می شود. دخترها کمتر برای مستقل بودن تشویق می شوند؛ اما درعوض؛ بیشتر و بیشتر به دیگران وابسته می شوند و عزت نفس آنها به واکنش دیگران بستگی پیدا می کند.

وقتی سندروم سیندرلا هدف زندگی دختران جوان می شود

سندروم سیندرلا زندگی زن ها را در ابعاد مختلف تحت الشعاع خودش قرار می دهد. بخشی از هویت زن ها در عمق وجودشان و در دوران نوزادی بر پایه ی وابستگی شکل می گیرد. این به درجه ای متفاوت، خودآگاه یا ناخودآگاه بر افکار، رفتار و گفتار زن ها تاثیر می گذارد.

تاثیر آن در رفتارهایی همچون درخواست پول از شوهر برای خرید کردن، بررسی چندباره ی وظایف وظایف با همکاران مرد در محیط کار یا استفاده نکردن از جمله های اخباری و قاطع نمود پیدا می کند.

نکته مهم درخصوص سندروم سیندرلا

افراد مبتلا به سندروم به ویژگی های اخلاقی، تحصیلات، موقعیت های اجتماعی، سن و سال، تفاهم و … فکر نمی کنند. نقطه اصلی و مهم این موضوع پول شاهزاده رویاها می باشد. قرارداد ازدواج تبدیل به نوعی قرارداد خرید و فروش می شود که فقط کالایی با یک کالای دیگر مبادله می شود. 

در واقع این سندروم به بانوانی اشاره می کند که از استقلال داشتن می ترسند و تمایل دارند همیشه زیر مامن مالی، عاطفی و … یک نفر دیگر قرار بگیرند.

مفهوم امروزی سندروم سیندرلا

مفهوم امروزی سندروم سیندرلا
مفهوم امروزی سندروم سیندرلا

با توجه به پیشرفت های زیاد امروز، آموزه های اجتماعی در گذر زمان دستخوش تحولات زیادی بوده است. حق رای زنان، جنبش های رفع تبعیض نژادی و… اما بنابر گزارش نیویورک تایمز سندروم سیندرلا هنوز مانعی برای زنان است. زمانی زنانگی با مادربودن و کدبانوگری تعریف می شد؛ اما اینک زمانه تغییر کرده ذاست و امروز زن ها بیشتر از اینها می خواهند.

زن ها به دنبال حرفه ای موفق، ازدواج شاد و خانواده خوشبخت هستند. در ازدواج دایده آل هر دو طرف به یک اندازه برای رابطه تلاش می کنند، اما اگر یکی بیش از اندازه به دیگری وابسته باشد، هر دو طرف تحت تاثیر قرار می گیرند و از دست یابی به اهداف خود باز می مانند.

راه چاره سندروم

لازم به ذکر است که همراه با رشد شناختی به کودک بایستی استقلال فکری را هم داده شود. یعنی فقط به کودک القا نکنیم که باید منتظر خوشبختی از جانب فرد دیگری باشد. بلکه باید به او آموزش دهیم که می تواند مسئول خوشبختی زندگی خودش و حتی همسرش باشد.

نکته حائز اهمیت اینجا است که به تنهایی برآورده کردن نیازهای عاطفی ممکن نیست؛ پس نمی شود زیاده روی در استقلال داشت و از ازدواج منصرف شوند. اگر فردی در استقلال زیاده روی داشته باشد، این نیاز را هنوز دارد. اما آنرا سرکوب می کند و دیگر نمی تواند شخصی را به عنوان همسر قبول کند.

حتی در افکار و تصورات این فرد ممکن است انتظاراتی بیش از فردی که سندروم دارد، وجود داشته باشد. یعنی تصور می کند که حالا چون خودش اینقدر به استقلال رسیده است، پس باید یک فردی بسیار ایده آل تر از آن مرد با اسب سفید در سیندرلا باشد.

آموزش های شناختی زیادی بایستی به کودک داده شود. اول باید خوب و بد را از هم تشخیص دهد. چطور بدون اینکه فرد خوب یا بد را تشخیص دهد بتواند به او اعتماد کند؟

در نتیجه فرد بایستی آمادگی ورود به زندگی مشترک را آموزش ببیند و آن ها را بدست بیاورد. نقش خود را به عنوان یک همسر بپذیرد تا گرفتار سندروم و دیگر مسایل نشود.

و سخن آخر

سندروم سیندرلا با تربیت فرزندان آغاز می شود؛ بچه هایی که می آموزند زنان موجوداتی چند وجهی هستند که هر چیزی را می گیرند و نیاز به کسی برای خوشحالی ندارند. استقلال ارزشمند است، و اگر این فرصت برای استقلال به دست آید، باید مورد استفاده قرار گیرد.

دختران را در دوران کودکی تشویق کنید و اولین گام برای حل مشکلات آنها بدون وابستگی به دیگران باشید. معنای شادی برای همه متفاوت است و لزوما به معنی شاهزادگان سوار بر اسب سفید نیست.

آزمایشگاه فرداد

آخرین مقالات

پای ورزشکاران در آفساید سلامتی

سوزاک بیماری مقاربتی گاهی بدون علامت

تیروئید ؛ این پروانه خطرناک را جدی بگیرید

ام اس (MS) بیماری مزمن پیشرونده سیستم عصبی مرکزی

پروستات از غده تا تشخیص سرطان

کلامیدیا (chlamydia)؛علایم و تشخیص

سنگ کلیه ؛علایم، علل و پیشگیری