مازوخیسم یا خودآزاری چیست؟ آیا اختلال شخصیتی مازوخیسم یا خودآزار جنسی را می شناسید؟ آزمایشگاه فرداد علل و نشانه های اختلال روحی را با شما به اشتراک می گذارد.

مازوخیسم یا خودآزاری چیست؟

مازوخیسم یا ساشه مازوخ که یک لغت فرانسوی می باشد، در اصطلاح پزشکی به عنوان تباهی و فساد اجرای عمل جنسی تلقی می شود به نحوی که با شکنجه و ضرب و شتم و آزارهای دیگر همراه باشد.

مازوخیسم یا ساشه مازوخ که یک لغت فرانسوی می باشد، در اصطلاح پزشکی به عنوان تباهی و فساد اجرای عمل جنسی تلقی می شود به نحوی که با شکنجه و ضرب و شتم و آزارهای دیگر همراه باشد.
مازوخیسم یا خودآزاری یک بیماری روحی است که در آن شخص علاقه خاص و شدیدی به تضعیف شدن از طریق جنس مخالف دارند. این اختلال در هر دو جنس وجود دارد، اما در مردان بیشتر از زنان دیده می شود.

این بیماری در شرایط خاصی رخ می دهد. افرادی که از این نوع انحراف عذاب می کشند، به شدت مورد آزار و اذیت و یا حتی توسط خود یا از سوی دیگر افراد قرار می گیرند.

چنانچه احساساتی را که منجر به آسیب به فرد می شوند را کنار بگذاریم، در نهایت به مجموعه های پنهانی می رسیم؛ به طور کلی می توان گفت آسیب به خود در نتیجه عدم توانایی در رفع مشکلات روحی روانی با روش های سالم و طبیعی است.

برای نمونه، شخص ممکن است در بیان، درک و متعادل کردن احساسات خود مشکل داشته باشد؛ سپس درد فیزیکی خواس او را از درد احساسی منحرف می کند یا به کنترل احساساتش کمک می کند.

شخص دیگری ممکن است این را احساس کند که او همیشه بی حس می شود یا دور از خود و جهان اطراف است، بنابراین او احساسات خود را از خود به وجود می آورد.

مازوخیسم جنسی

علت مازوخیسم جنسی همچون سادیسم جنسی به تجربیات تلخ دوران کودکی و نفرت و خشم سرکوب شده، بر می گردد. تفر و خشم سرکوب شده ای که سبب می شود تا شخص با آسیب رساندن به خود احساس آرامش کند و در واقع از خود انتقام بگیرد.

این افراد برای ارضای تمایلات جنسی خود نیاز به آسیب دیدن جسمانی و تحقیر روانی و حتی نیاز به لگدمال شدن را احساس می کنند. در واقع به دنبال افرادی هستند که دارای تمایلات دگرازاری یا سادیسمی هستند

مازوخسیم های جنسی ، خفت خواه و دارای عزت نفس پایین بوده که به هر طریقی خود را به شخص مورد علاقه خود تحمیل می کنند و هرگونه توهینی را از سمت او می پذیرند و همه گونه خود را در اختیار شریک جنسی شان قرار می دهند و از توهین و زجر کشیدن و حتی شنیدن حرفهای رکیک لذت می برند.

مازوخیسم جنسی یا آزارخواه جنسی از کجا آغاز شد؟

شروع نام آزارخواه جنسی از فعالیت های لئوپولد فون زاخر- مازوخ (۱۸۳۶ – ۱۸۹۵) رمان نویس اتریشی قرن نوزدهم بوده است که شخصیت های داستان هایش از اینکه زنان با آنان بدرفتاری می کردند و برآنها تسلط یافته بودند لذت می بردند.

مازوخ در معروف ترین کتاب خود «ونوس در پوست خز » داستان مرد دانشجوی جوان به نام سورین را به قلم کشیده است که سر و وضع مناسب و زندگی مرفهی دارد و در زمان دانشجویی در همسایگی خود با زن جوانی به نام واندا آشنا می شود.

واندا یک اشراف زاده بسیار زیبا و برازنده که در خود تمایل به بردگی و شکنجه شدن را پیش از این آشنایی در خود کشف کرده بود، فهمید در با وجد این زن می تواند به آرزوهای خود برسد. روایت ارباب و برده بین واندا و سورین در این داستان به تصویر کشیده می شود.

دسته بندی انواع مازوخسیم جنسی

خودآزار جنسی را از نظر شدت و ضعف به سه دسته تقسیم کرده اند:

مازوخیسم روانیحالتی که در زندگی جنسی عادی مردم دیده می شود. بعضی از افراد در زندگی جنسی، خود را از هر لحاظ در اختیار فرد محجوب خویش قرار می دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل می شود، را می پذیرند.این چنین روابط را می توان طبیعی و عادی دانست، اما چنانچه این روابط خارج از مرز طبیعی تجاوز کند و جنبه ارباب غلامی را به خود بگیرد ، می توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده اند
مازوخیسم احساساتیبرخی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولا کم رو، جاهل و بی سواد هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می کنند و به درون خود پناه می برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیرعادی خود را ارضا کنند
مازوخیسم فیزیولوژیکیمازوخیسم فیزیولوژیکی که حادترین و واقعی ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا می داد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد.در این دسته افراد مبتلا از آزارهای بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت

علایم و نشانه های مازوخیسم

از علایم و نشانه هایی که بیشتر در افراد مبتلا به مازوخیسم به چشم می خورد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به طور شدید و مکرر رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده قوی جنسی مربوط به آزار جنسی، تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا هر عمل رنج آور دیگری دیده می شود.
  • درد، تحقیر یا به بند کشیده شدن در جریان رابطه های جنسی از دیگر نشانه های این بیماری می باشد
  • فعالیت آزار خواهانه مهمترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است
  • لذت تحقیر شدن در حین رابطه جنسی
  • بسته شدن دستان و پاها و مورد آزار فیزیکی قرار گرفتن
  • از فحاشی قرار گرفتن و از شنیدن الفاظ رکیک در رابطه جنسی لذت می برد
  • نداشتن ملایمت روحی در رابطه جنسی
  • عدم تمایل به معاشقه و پیشنوازی در رابطه جنسی
  • مورد تجاوز قرار گرفتن یا رابطه جنسی به اجبار و تمایل به رابطه جنسی همزمان

آیا درمانی برای مازوخیسم وجود دارد؟

متاسفانه بیشتر درمانگران به هر دلیلی اعتقاد دارند که بسیاری از انحرافات جنسی قابل درمان نیستند ( حال به هر دلیلی). به هر حال به اعتقاد من این نوع از انحراف جنسی همانند بسیاری از اختلالات روانی ریشه در ضمیر ناهشیار و تجربیات گذشته فرد دارد که قابل درمان است

تقریبا همه اختلالات و بیماری های روانی به وسیله هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی یا روان درمانی و مشاوره های روانشناسی درمان می شود

اما مهترین عاملی که کمک به درمان بیمار می کند، خود فرد می باشد که باید با کمک مشاور و روانشناس ریشه بیماری را در خود جستجو کند و بهترین راه برای درمان این بیماری انتخاب کند.