به گزارش مهرنیوز: دکتر آبتین حیدرزاده دبیر برنامه پزشک پژوهشگر در وزارت بهداشت از اعلام فراخوان جدید « پزشک پژوهشگر » در بهمن ماه ۱۳۹۸ خبر داد. با فرداد همراه باشید.

فراخوان جدید «پزشک پژوهشگر»

وی افزود: برنامه پزشک پژوهشگر برنامه ای است که هدف از آن بالاترین فرصت تحصیلی آموزش عالی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پزشکان برتری است 

در این برنامه علاوه بر آموزش بالینی در مقاطع تخصص/ فوق تخصص/ فلوشیپ در یک زمینه خاص تحقیقاتی مربوط به رشته بالینی خود، بلکه مدرک دکتری تخصصی را نیز کسب کنند.

دکتر آبتین حیدرزاده افزود: فراخوان جدید را اول بهمن ماه منتشر می شود و ۱۸ نفر پذیرش برای آن تعریف شده است. 

در زمان فراخوان مراکز تحقیقاتی که داوطلبان می توانند مدارک خود را ارسال کنند مشخص می شود.

توضیحات بیشتر در خصوص فراخوان پزشک پژوهشگر

وی اظهار داشت: در صورتی که پزشک متخصص بالینی به طور متوسط حداقل ۵۰ درصد از وقت خود را صرف تحقیق کند، به وی عنوان پزشک پژوهشگر اطلاق می شود.

این برنامه مقطع جدید دانشگاهی نیست و برنامه درسی آموزشی آن عملا ترکیبی از محتوای دوره تخصصی یا فوق تخصصی/ فلوشیپ بالینی به علاوه دوره PHD By Research است.

پذیرش دستیاران این برنامه در قالب ظرفیت استعدادهای درخشان و یا مازاد بر ظرفیت ورودی دوره های تخصصی یا فوق تخصصی در دانشگاه های ایران خواهد بود.

شرکت در این برنامه برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کاملا اختیاری بوده و هیچگونه محدودیتی در نوع استخدام از قبیل پژوهشی ، آموزشی و یا درمانی برای فارغ التحصیلان برنامه پزشک پژوهشگر وجود ندارد.

شرایط ضروری ذیل برای داوطلب پزشک پژوهشگر

۱- دارا بودن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی

۲- دارا بودن دانشنامه دکتری حرف های پزشکی/ دندانپزشکی از یکی از دانشگاه های معتبر داخل یا خارج از کشور که به تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد.

۳- شرکت در امتحان ورودی دستیاری تخصصی و یا فوق تخصصی/ فلوشیپ و کسب حداقل ۹۰ درصد حدنصاب رشته محل

۴- حداقل معدل ۱۶ در دوره دکترای حرفه ای

۵- کسب حداقل ۵ امتیاز برجستگی علمی تحقیقاتی بر مبنای زیر:

  • دارای بودن مدل المپیاد علمی دانش آموزی در رشته های شیمی، فیزیک، ریاضات، زیست شناسی و یا کامپیوتر (طلا = ۳ امتیاز، نقره = ۲ امتیاز و برنز = ۱ امتیاز)
  • دارا بودن اختراع ثبت شده با patent بین المللی ۲ امتیاز
  • دارا بودن مدرک Mphil/MSc/MPH یا معادل آن (۲ امتیاز)
  • دارا بودن مدرک BA/BSc یا معادل آن (۱امتیاز)
  • دارا بودن مدرک MD-PHD (3 امتیاز)

۶- موفقیت در آزمون زبان انگلیسی ماطبق با مصوبات شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی (پذیرش دانشجویان Phd By Research)

۷- حداکثر سن ۳۰ سال تمام برای افراد بدون تخصص بالینی و ۳۵ سال تمام برای متخصصین یا دستیاران بالیمی دوره تخصصی/ فوق تخصصی/ فلوشیپ و یا دارندگان مدرک PHD است.

قابل ذکر است که داوطلبان تا سقف ۴۰ سال تمام نیز قابل پذیرش هستند به شرط آنکه به ازای هر سال سن اضافه، حداقل یک امتیاز اضافه بر آنچه در بند ۵ آمده است کسب کند.

۸- تحصیل در برنامه پزشک پژوهشگر به صورت تمام وقت می باشد. بنابراین هرگونه اشتغال به هر صورت و در هرکجا در طول برنامه پزشک پژوهشگر برای این دستیاران ممنوع است.

۹- موفقیت در مصاحبه ساختارمند

جزئیات مراکز تحقیقاتی میزبان در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام می شود.