ترنس (هویت جنسی متناقض) چیست و کیست؟ سوالی که شاید برای خیلی از انسان ها پیش بیاید. ترنس، تراجنسی، ترنسکچوال و ترنسکشوال لغاتی است که به افرادی نسبت داده می شود که دارای هویت جنسی متناقض هستند. با فرداد همراه باشید.

ترنس (هویت جنسیتی متناقض) یعنی چه؟

ترنس (هویت جنسیتی متناقض) ، تراجنسی که آن را نیز ترنسکچوال و Transsexual و به اختصار TS یا ترنس می گویند، به افزادی گفته می شود که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند.
هویت جنسیتی متنقاض یعنی ویژگی های جسمی فرد با ویژگی های روانی او دارای تفاوت هایی باشد.

افرادی که مبتلا به بیماری ترنس هستند با ویژگی های خاصی شناسایی می شوند. متاسفانه بنا به فرهنگ غلط جامعه، این افراد مورد تحقیر و سرزنش قرار می گیرند.

شاید نداستن تفاوت ترنس با همجنسگرا برای مردم سبب این بدبینی و عکس العمل ها باشد. همجنسگرایان، از نظر روانی و جسمی تناقضاتی با هم ندارند.

شخصی که به عنوان یک پسر به دنیا می آید، از درون هم ویژگی های یک مرد را دارد و از نظر روانی و تفکر کاملا شبیه به پسران می باشد. اما به نحوی گرایش به همجنس خود و میل شدیدی به داشتن ارتباط جنسی با آنها دارد.

اما فرد مبتلا به ترنس بعد از تولد آن چه را که به عنوان ادراک جنسی خود می یابد با اندام و وضعیت جسمانی اش تطابقی ندارد.

ترنس زن و ترنس مرد چه کسانی هستند؟

ترازن trans woman (MTF) به تراجنسستی ها و دگرجنسگونه ها گفته می شود که در زمان تولد با اندام جنسی مردانه متولد شده اند اما در جامعه به عنوان یک زن شناخته می شود.

ترامرد Trans man (FTM) به تراجنسستی ها و دگرجنسگونه ها گفته می شود که در زمان تولد با اندام جنسی زنانه متولد شده اند اما در جامعه به عنوان یک مرد شناخته می شود.

بایستی توجه داشت که دو مسئله ترنس مرد و دگرجنسگونه مرد به زن، بسیار متفاوت از هم هستند. دگرجنسگونه مرد به زن، تنها دلیل رفتار اجتماعی که فرد از خود بروز می دهد، شناخته می شود.

دگرجنسگونه مرد به زن یا برعکس، عمل جراحی تغییر جنسیت را انجام نمی دهند. اما تراجنسی یا تراجنسی مرد و تراجنسی زن می توانند عمل جراحی تغییر جنسی را انجام دهند.

به نقل از پائولاایرنه ویلا، جامعه شناس آلمانی – آرژانتینی : «جنسیت چیزی نیست که ما داریم، جنسیت آن چیزی است که انجام می دهیم»

جنسیت در دنیای مدرن امروز، مفهوم و معنای چند وجهی دارد وو چیزی است که در سطوح مختلف بیولوژیک و اجتماعی صورت می گیرد.

طبقه بندی ترنس از نظر علمی

ترنس سمسوآلیسم اولیه در مرداندر این دسته تنها در سال های اولیه پسربچه ها دیده می شود وبعد از آن بدون تغییر حفظ می گردد.
ترنس سکسوآلیسم مونثزنانی که از جنس زنانگی خود راضی نبوده و خود را به شکل مرد می دیدند. این زنان با تغییر جنسیت می توانند شریک جنسی انتخاب و به سمت مردانی بروند که از جنسیت خود راضی نمی باشند و می توانند زوج خوبی برای هم باشند.
ترنس سکسوآلیسم ثانویهدر این دسته علایم به دوران بعد از کودکی کشیده می شود. زمانی که فرد کاملا به شکل مردانه در آمده است.
شرایط روحی بیماران ترنس

شرایط روحی بیماران ترنس (هویت جنسیتی متناقض) چگونه است؟

قابل تامل است که کودکی که از چهار، پنج سالگی با یک چنین ناهماهنگی رشده کرده، زمینه شکست قوانین در او خیلی بیشتر از سایر افراد عادی می باشد.

به دلیل توقعات متفاوتی که از زندگی دارند، زمینه بروز اختلالات روانی نیز در آنها نیز بیشتر خواهد بود. این افراد بسیار حساس و شکننده هستند.

برای درک بیشتر شرایط روحی این افراد فرض کنید فردی که به ظاهر مرد است ولی از نظر روحی احساس کاملا زنانه دارد؛ بدین معنی که با پوشیدن کت و شلوار باعث ناراحتی و بیقراری در وی می شود.

نارضایتی جنسی باعث مشکلاتی در سازگاری در طول دوره تحصیل شده و افراد مبتلا، مشاغل پایین تر از سطح هوشی خود را دارند.

۳۱ مارس (۱۱ فروردین) روز جهانی دیده شدن ترنس ها است و فرصتی مناسب جهت نشستن پای صحبت های آنان و هرچه بیشتر با فراز و نشیب زندگی شان آشنا شویم.

نشانه ها و علایم بیماری ترنس (هویت جنسیتی متناقض)

هویت جنسی متناقض در بین سنین و گروه های مختلف به صورت متفاوت خود را نشان می دهد. در زیر چند مورد در بین کودکان، نوجوانان و بزرگسالان ارائه شده است:

کودکان:

 • ناهماهنگی بین تجربه جنسیتی و بروز آن جنسیت با جنسیتی که طفل با آن متولد شده است (این ناهماهنگی حداقل در طی شش ماه به صورت مداوم ادامه دارد).
 • تمایل شدید به داشتن جنسیت مخالف و یا اعلام اینکه او جنسیت دیگری دارد.
 • در دختربچه ها (براساس جنسیت تولد) تمایل شدید به پوشیدن لباس های معمول مردانه
 • در پسربچه ها (براساس جنسیت تولد) تمایل شدید به پوشیدن لباس های دخترانه
 • تمایل قوی به اسباب بازی، بازی یا فعالیت های مخصوص جنسیت دیگر
 • تمایل شدید به بازی کردن نقش جنسیت مخالف در بازی های رول
 • از آناتومی جنسی خود بیزاری زیاد داشتن

نوجوانان و بزرگسالان:

 • ناهماهنگی بین تجربه جنسیتی و بروز آن (اندام های جنسی) و یا خصوصیات ثانویه ی جنسیتی (پستان ها، موی بغل). این ناهماهنگی حداقل به طول شش ماه به صورت مداوم ادامه دارد.
 • تمایل شدید به خصوصیات اولیه و ثانویه جنسیتی دیگر
 • تمایل شدید به اینکه به مانند جنس مخالف با او رفتار شود
 • تظاهرات شدید که ابراز می کند او احساسات و واکنش های جنسیت دیگر را دارد.
 • پریشانی بالینی شدید و یا نقص در عملکرد در جنبه های مهم زندگی مانند روابط اجتماعی مدرسه و خانه.

علت و دلیل بیماری ترنس (هویت جنسیتی متناقض) از نظر دنیای پزشکی

پزشکان و محققان علمی پس از ده سال بحث و بررسی توانسته اند بفهمند در مغز انسان چه اتفاقی رخ می دهد. در مغز بخشی به نام هیپوتالاموس وجود دارد که خودش از قسمت های مجزایی تشکیل شده است که یکی از آنها مشخص کننده جنسیت و رفتار انسان است.

در تی اس ها (هویت جنسیتی متناقض) این نقطه واژگون شده است. شایان ذکر است که این فعلا تنها چیزی است که توانسته اند کشف کنند.

برای مثال یک پسر، آن بخش از هیپوتالاموس دخترانه است و برای یک دختر، پسرانه شکل گرفته است. این ناهماهنگی یا اختلال در دوران جنینی اتفاق می افتد.

برای درمان این بیماری، مشاوره ی فردی و خانوادگی برای کودکان بسیار توصیه می شود و مشاوره فردی و یا زوج درمانی برای بزرگسالانی که در رابطه ی عاطفی هستند.

با وجود اینکه جراحی تغییر جنسیت و هورمون درمانی گزینشی و وابسته به انتخاب فرد است اما مشکلات هویتی ممکن است پس از این درمان ها نیز ادامه پیدا کند. به همین دلیل وجود یک مشاور مجرب حایز اهمیت است.

سخن آخر

ترنس (هویت جنسیتی متناقض) فقط ترنس است، نه منحرف.

هویت جنسی بیولوژیک افراد لزوما با هویت جنسی آنها یکی نیست. هر شخصی ممکن است با وجود هویت بیولوژیکی زن یا مرد، تصویری درونی و کاملا شخصی از جنسیت خود داشته باشد.